Nye gebyrer på netbank

29. marts 2017

Det er bekymrende at bankerne nu også vil til at tage penge for, at man bruger netbank til at betale sine regninger med. DR har fået lavet en undersøgelse der viser, at 4 ud af de 10 største banker i landet, vil indføre nye gebyrer fra 1. juni. Det frygter vi, kommer til at ramme vores medlemmers økonomi. DR skriver, med henvisning til forbrugerrådet tænk, at det især kommer til at ramme kunder, der i forvejen har en stram økonomi.

Hvis dog bare bankerne var afhængige af os, i stedet for at vi er afhængige af dem. Det er skadeligt for vores medlemmer at bankerne lukker deres filialer i de mindre byer. Nogle af vores medlemmer kan ikke benytte sig af netbank og kan derfor være nødsaget til, at skulle transportere sig til nærmeste større by, for at få ordnet ganske simple bankforretninger.

Mit håb er, at bankerne vil genoverveje deres beslutninger angående de lukkede filialer og indførelsen af nye gebyrer.

Lars Gjermandsen – Formand i Udviklingshæmmedes Landsforbund.