Sønderjylland marts 2026

Tag med til det skønne Sønderjylland på en 3 dages bustur med ULF Ferie.
Vi skal en tur til Sønderjylland – et område fyldt med smuk natur, spændende historie og hyggelige byer.
Vi starter turen ved Taps, hvor Kong Christian 10. i 1920 red over den gamle grænse under genforeningen. Derefter besøger vi Christiansfeld – den hyggelige by med de berømte honningkager og de snorlige gader.
Vi skal også opleve Gråsten Slot og den smukke slotshave, hvor kongefamilien holder ferie om sommeren. På Dybbøl Banke hører vi om krigene og ser den berømte mølle, som i dag er et symbol på det sønderjyske sammenhold.
I Sønderborg besøger vi Sønderborg Slot og går en tur langs havnen, hvor der er tid til at nyde den hyggelige stemning. Vi kører også en tur over grænsen til Harrisle, hvor der er mulighed for lidt grænsehandel.
Til sidst skal vi smage på en ægte sønderjysk tradition – det sønderjyske kaffebord med masser af kager og hygge.
Vi bor på et dejligt hotel i Aabenraa tæt på vandet, hvor vi nyder god mad og kan slappe af efter dagens oplevelser.
REJSETIDSPUNKTER OG PRISER
Afrejse: 6. marts 2026
Hjemkomst: 8. marts 2026
Pris pr. person i dobbeltværelse: 5400,-
Tillæg for eneværelse 1.000 kr.
OBS! Turen er IKKE egnet for gangbesværede.
INKLUDERET I PRISEN
- Busrejse til Aabenraa t/r
- Frokost (tarteletter) på afrejsedagen
- Overnatning på Hotel Europa i Aabenraa
- Lækker morgenmad og aftensmad på hotellet
- Sønderjysk kaffebord på Den Gamle Kro
- Tur til Christiansfeld.
- Tur til Gråsten, Dybbøl og Sønderborg slot (inkl. entré)
- Tur til grænsen, husk kun at køb det du kan bære
- Udflugter med dansk rejseleder og lokalguide
- Deltagelse af ULF Feries frivillige
TILMELDING OG BETALING
Tilmeld dig på www.ulf-ferie.dk
Depositum på 1.000 kr. betales senest 7 dage efter modtagelse af bekræftelse.
Restbeløb ved dobbeltværelse: 4.400 kr.
Restbeløb ved eneværelse: 5.400 kr.
Restbeløb betales senest d. 1. februar 2026
