ULF Ferie

Som frivillig i ULF Ferie tager du med på udflugter og rejser i Danmark og udlandet.

Mennesker med udviklingshandicaps har ikke altid samme muligheder for at rejse og opleve verden på samme måde som andre. Mange steder må pædagoger på bosteder ikke længere tage på rejser med beboere og det er ikke alle, der har familie eller venner, de kan rejse sammen med. ULF synes det er vigtigt at der også er et rejsetilbud for udviklingshæmmede og andre med særlige behov, hvor de kan få oplevelser og holde ferier med den støtte, der er behov for. Derfor tilbyder vi grupperejser med frivillige.

På ULF Ferier er selvbestemmelse i højsædet, her er ingen fastlagte aktiviteter, sengetider, skrappe regler eller løftede pegefingre. På vores ture er alle ligeværdige. Et af ULFs mottoer er: ”Det vi kan selv, gør vi selv” og det er også den tilgang man skal have som frivillig i ULF Ferie. Man er med som støttende medrejsende, ikke som pædagogisk personale.

Som frivillig rejser man med for at hjælpe med bl.a. at overskue check-in i lufthavne, finde vej og holde styr på tidsplaner og praktiske oplysninger, der måske kan være svære at huske for feriegæsterne. De frivillige kan også hjælpe med at opbevare og minde om doseret medicin, fungere som ”bank” og opbevare penge for gæster, hjælpe med sproget hvis der er sprogbarrierer og hjælpe med omveksling af valuta mm. Hvis en gæst bliver syg eller kommer til skade, hjælper de frivillige selvfølgelig med at få skaffet lægehjælp og hvis en bliver ked af det eller overvældet, står de frivillige klar med opmuntring og støtte. 

Derudover er en af de vigtigste opgaver som frivillig at hjælpe til med at det bliver en dejlig tur med god stemning og at alle feriegæsterne føler sig som en del af gruppen. Det er derfor en vigtig opgave at have et ekstra øje på de sociale dynamikker og hjælpe de gæster, der måske har brug for lidt støtte til at blive en del af fællesskabet.

Som frivillig i ULF Ferie behøver du ikke have en særlig uddannelse eller erhvervsbaggrund. Det er heller ikke et krav at du kender til udviklingshandicaps/særlige behov, men det kan være en fordel.

Det vigtigste er at du:

  • Er glad for at rejse og kan holde overblikket.
  • Er empatisk og rummelig og vil være med til at sprede godt humør.
  • Er klar på at være støttende og gå forrest, når det kræves, men uden at være styrende.
  • Taler flydende dansk og kan begå dig godt på engelsk.
  • Hvis du kan flere sprog er det en fordel, men ikke et krav.

Som rejsefrivillig i Ferie får du:

  • Betalt rejse, ophold og mad undervejs på rejsen.
  • Frivilligdage med relevante temaer og socialt samvær med de andre frivillige.
  • Introsamtale og introkursus.

Vi stiller ingen krav til hvor mange rejser/udflugter du skal kunne tage om året, men vi kan omvendt heller ikke love dig et bestemt antal.

Du kan se de rejser og udflugter, der er planlagt lige nu under fanen ULF Ferie eller du kan klikke lige her

Hvis du er interesseret i at høre mere om at være frivillig i ULF Ferie kan du kontakte frivilligkoordinator Asta Augusta Lind på 92 15 53 58 eller frivillig@ulf.dk